Çocuk İşçinin Öldüğü Atölyedeki İŞKUR ve AB Tabelası Söküldü

Adana Seyhan’daki Dağ Tekstil İş Merkezi’nde önceki gün 11 yaşındaki çocuk işçi Ahmet A.’nın ölümü sonrası binadaki tabelalar söküldü.

Bina girişinde asılı olan, “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi” ve “İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı” tabelaları kaldırıldı.

bianet’in ulaştığı Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN) Adana Temsilcisi Tugay Bek “Devletin gözetiminde çocukların, Suriyeli mülteci/göçmenlerin kayıtsız çalıştırıldığı gerçeğini gizlemek istemiş olabilir” dedi.

Bek ayrıca işverenin, Ahmet A.’nın ailesine ve çalışanlara, çocuk işçinin orada çalışmadığına yönelik ifade vermesi için baskı yaptığını söyledi. Olayın kapsamlı bir şekilde araştırılması gerektiğini belirten Bek, savcılığa suç

Ahmet A.’nın şirkette ortacı (konfeksiyonda farklı birimlerdeki işlerin transferini üstlenen kişi) çalıştığı bilgisini verdi.

Bek, “Adana’da okulların kapandığı Haziran’dan Eylül’e kadar yoğunluklu bir şekilde atölyelerde çocuk işçiler çalıştırılır. Bu gerçeği tüm kent biliyor. Devlet de Çalışma Bakanlığı da biliyor. Ancak bu duruma göz yumuluyor” diye konuştu.

HER YIL 61 ÇOCUK ÇALIŞIRKEN ÖLÜYOR

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG), 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nde yayımladığı rapora göre son 11 yılda en az 695 çocuk işçi çalışırken hayatını kaybetti. Her yıl ortalama 61 çocuk işçi hayattan koparıldı.

Çocuk işçi ölümleri 4 yaşından itibaren başlıyor. Son 11 yılda ölen çocuk işçilerin 240’ı 5-14 yaş, 455’i de 15-17 yaş aralığında. Çocuk işçilerin 80’i de mülteci/göçmen çocuk işçiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir