Ethereum ETF Başvurucuları SEC’le Görüşecek: Ne Beklemeli?

Son bilgilere göre, spot Ethereum ETF başvuru sahipleri SEC personeli ile bir görüşme yapmaya hazırlanıyor. Bu gelişme Ethereum ETF’lerinin onaylanacağı anlamına gelmiyor. Bununla birlikte, SEC’in konuyla ilgili ‘radyo sessizliğini’ bozacağı kesin. Çünkü ETF başvuru sahiplerinin argümanlarıyla SEC’in kararını potansiyel olarak etkilemesi mümkün. Bu arada uzmanlar, yaklaşan ABD Seçimlerinin ETF kararını etkileyeceğini söylüyor.

Ethereum ETF başvuru sahipleri SEC’le görüşecek!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere spot Ethereum ETF’lerinin onayına ilişkin spekülasyonlar sürüyor. Fox muhabiri Eleanor Terrett, ETF başvuru sahipleri ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) çalışanları arasında yaklaşan toplantılar olduğunu açıkladı. Bu açıklama, sektörün içinden gelenlerin onay olasılığına ilişkin bir dizi karışık duyguyu takip ediyor.

Söylem, The ETF Institute’un kurucu ortağı Nate Geraci’nin muhtemel bir Spot Ethereum ETF ihraççısı ile yaptığı görüşmeden edindiği bilgileri paylaşmasıyla başladı. İhraççı, onay beklentileri konusunda “aşırı kötümserliğini” dile getirdi. Daha önce, bir Spot Ethereum ETF’si için başvuranlardan biri olan VanEck’in dijital varlık araştırma başkanı Matthew Sigel de benzer bir duyguyu yineledi.

Dahası, Sigel’in bir podcast sırasında yaptığı açıklamalar, VanEck’in bakış açısından iyimserlik eksikliğine işaret etti. Bu da mevcut belirsizliğe katkı sağladı. Bununla birlikte, Terrett’in açıklaması, SEC’in önceki “radyo sessizliğinden” potansiyel bir değişime işaret ediyor. Planlanan bu toplantılar onayı garanti etmiyor. Bununla birlikte, düzenleyici kurumun tepkilere sessizliğinden bir sapmaya işaret ediyor.

İletişimin bir faydası olur mu?

Uzmanlara göre, bu yeni iletişim Ethereum ETF onayları için önemli. Çünkü, başvuru sahiplerine herhangi bir endişeyi giderme veya SEC’e ek bilgi sağlama fırsatı sunabilir. Dahası, karar verme sürecini bile potansiyel olarak etkilemesi mümkün. Planlanan bu toplantıların önemi, ETF başvuru sahipleri ile düzenleyici makamlar arasında artan şeffaflık ve diyalog potansiyelinde yatıyor.

Bu tür bir iletişim, SEC’in Ethereum ETF tekliflerinin daha bilinçli bir şekilde değerlendirmesini kolaylaştıracaktır. Böylece, düzenleyici beklentileri ve gereksinimleri netleştirmeye yardımcı olması olası. Ayrıca bu toplantı, Ethereum tabanlı finansal ürünlerin piyasaya sürülmesinin karmaşıklıklarını aşmak için her iki tarafın da proaktif bir yaklaşımını yansıtıyor.

ABD seçimleri Ethereum ETF’lerinin geleceğini belirleyecek!

Bütün dünyanın yakında takip ettiği Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri yaklaşıyor. Bu seçimin sonucuna bağlı olarak, Ethereum ETF’lerin geleceği belirsizleşti. Son zamanlarda, SEC’in Ethereum ETF’leri için başvuruları reddedeceğine dair beklentiler arttı. Bloomberg Intelligence analisti Eric Balchunas gibi uzmanlar, SEC’in ihraççılarla yeterli iletişim kurmamasını ve Ethereum’un düzenleyici durumundaki belirsizliği gerekçe göstererek Ethereum ETF’lerine kötümser bir bakış açısı sergiledi. Ayrıca, SEC’in Ethereum Vakfı’na yönelik süregelen soruşturması da şüpheciliği artırdı.

Bu nedenlerle uzmanlara göre, Ethereum ETF’lerinin onayı en azından 2025’in sonuna kadar pek olası değil. ETF başvurusu yapmak isteyen BlackRock, Fidelity ve Ark Invest gibi şirketler ise SEC’i dava etme ya da bekleyip daha sonra yeniden başvurma gibi zor seçeneklerle karşı karşıya. Ayrıca, Donald Trump’ın seçimleri kazanması durumunda kripto para alanı düzenlemeleri konusunda farklı bir yaklaşım sergileyebileceği ve Ethereum ETF’lerinin geleceği için bunun önemli bir dönüm noktası olabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir